top of page

Kaan Başar CANDAŞ

Geliyor geçiyor hayat

Dönüyor durmuyor dünya...

 

Trabzon, 1996-

Şair, Besteci, Yazar, Hekim

  • Prof. İhsan Koz İlköğretim Okulu (2002-2010)

  • Trabzon Lisesi (2010-2014)

  • KTÜ Tıp Fakültesi (2014-2020)

  • Of Devlet Hastanesi (2020-2021, pratisyen hekim olarak)

  • KTÜ Tıp Fakültesi Acil Tıp AD (2021- araştırma görevlisi)

Kendi şarkımın peşindeyim bu hayatta. Öyle başkalarıyla, amaçlarıyla, planlarıyla ilgim yok. Saatin kumları aktıkça, bir hazneden diğerine doldukça tükenen ömrümü dönüp arkaya bakınca boşa geçirmemiş olmak tek dileğim.

 

Bu inançla doktor olacağım dedim önce. İnsanların hayatında iyi izler bırakmak, onlara yaşam katmak isteğiyle yetiştim çocukluktan. Nitekim oldum da. Bunun dışında başıma gelen hiçbir şeyi bilinçli olarak başlatmadım.

Doğumumla başlayan bilinçsiz olaylar serüvenimde bu yazının konusu olan ilk olay, seçmeli derslerde "Hayır ben beden eğitimini seçmek istiyorum" diyememe iradesizliğine ve "Seni müziğe veriyoruz" dayatmasını kabullenme çaresizliğine sahip olduğumu anlamamla başladı. Sonrasında lisedeki müzik öğretmenimin "üstün başarımı" görüp önce koroya yönlendirmesi, sonra bağlama çalmaya başlatması ile müzik hayatımın ilk izleri oluştu.

İkinci yabancı dilin Almanca olduğu lisemizin PASCH "Partner der Zukunft - Geleceğin Ortakları" projesinde Goethe Enstitüsü ile ortak liselerden olması Trabzon gibi içe kapanık bir şehirde dünyaya açılmam için büyük bir olanak oldu. 2013 yazında Trabzon'da ve 2014 kışında Hamburg'da katıldığım müzik kamplarında müzik kariyerime yön verebileceğim güveni, tecrübeyi ve bilgiyi edindim. Yine bu kampların birinde yaptığımız "Das ist Musik - Müzik Budur" isimli şarkıyı Erfindenker koordinatörlüğünde dünyaya duyurduk.

Üniversiteye geçtiğimde başıma gelen kötü olayları iyi sonuçlara çevirebilme yetisi kazandım. Önce müziğe daha fazla vakit ayırdım. Bağlamanın yanına gitar ve bateri ekledim, hatta gitar birinci enstrümanım haline geldi. Çeşitliliği sağlayınca üretmek de daha kolay oldu. 

Üretmekten kastım şu; yukarıda sıraladığım şarkıları besteledim. Henüz tamamlanmamış pek çok şarkı da var tabii.

 

Bunun yanı sıra yaşım büyüdükçe hislerim, fikirlerim de büyüdü. Dilime sığmayanlar kağıda taştı, yazmaya başladım.

Bu aşamada sevgili dostum Nurullah Samet Yılmaz'ın bende büyük katkısı vardır. Onunla birlikte iki tiyatro oyunu, bir öykü ve pek çok şarkı sözü yazdık.

  • Rüyakar (2017 - 2 perde tiyatro oyunu)

  • Le Petit Ange (2017 - 2 perde tiyatro oyunu)

  • Metamorfoz (2020 - öykü)

 

Okuduğumuz KTÜ Tıp Fakültesi'nin tanıtım filminin senaristliğini ve oyunculuğunu yaptık.

Fakülte ve üniversite tarihinde görülmemiş bir şey yaparak Gademe Gademe Sanat Kulübü'nü kurduk. 2017, 2018 ve 2019 yıllarında yapılan müzik konserlerini yönettim, gitarist ve solist olarak yer aldım. Aynı zamanda 2019 yılında kendi yazdığımız Le Petit Ange adlı oyunda oynadım. 2017 ve 2018 yıllarında oynanan eş yazarı olduğum Rüyakar adlı oyunda ışık ve ses görevlisi olarak yer aldım.

 

Yazmaya başladığım dönemlerle yaşıt olan şairliğimi de en son Ocak 2022'de çıkardığım Cam Gibi adlı şiir kitabımla taçlandırmış bulunuyorum.

Üretmek ve sanat benim için iki büyük haz kaynağı... Sanat üretmek ise haz dağının zirvesi...

Sevgili okurum, sanat üreteceğimiz Düşseli Dergi'ye hoş geldin, şeref verdin.

Ay Tutulması
bottom of page